Aplikace
Moje OMEGA
ZAJÍMAVÁ TÉMATA O VÝŽIVĚ

CIZRNA - ZNÁTE JI?

Cizrna beraní neboli římský hrách je zástupce luštěnin. V našich krajích ji používá jen hrstka věrných, ale jižané, především Španělé ji konzumují ve velkém a vědí proč.

Luštěniny obecně jsou zdraví velmi prospěšné, konkrétně cizrna obsahuje velké množství kvalitních bílkovin a zhruba 20 % zrna je tvořeno vlákninou. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny, složené sacharidy, vitamíny (především vitamíny skupiny B) a minerální látky (např. vápník a železo).

Z tohoto pohledu jde o velmi kvalitní surovinu, která je díky svému složení vhodná k časté konzumaci a velkým pomocníkem pro vegetariánskou a bezlepkovou stravu, pro redukční diety a celkově by neměla chybět ve zdravém jídelníčku, protože pomáhá bojovat proti chorobám kardiovaskulárního systému.

Úprava cizrny
Příprava sušené cizrny je důležitá a lehce zdlouhavá. Obsahuje totiž oligosacharidy (podobně jako ostatní luštěniny), které jsou pro lidský organizmus nestravitelné a způsobují nadýmání. Proto se musí máčet ve vodě - alespoň 1 den a poté dlouze vařit - 2 hodiny. Tím se oligosacharidy rozpustí a cizrna bude dobře stravitelná.

Další, velmi hodnotné látky získáme, pokud necháme cizrnu naklíčit.

Nejjednodušší je použít cizrnu z plechovky, která je již připravena k přímé spotřebě.

Použití cizrny
Cizrnu můžeme přidávat do polévek, salátů nebo ji použít jako hlavní jídlo. Celosvětově známá je cizrnová kaše zvaná hummus, která se připravuje z citrónové šťávy, máty, sezamu a česneku.

Zkuste třeba cizrnu po indicku
Na olivovém oleji osmahněte cibuli a přidejte koření kari a garam masalu, poté vmíchjte nadrobno nakrájené rajče a rajský protlak, zalejte vývarem nebo vodou a přidejte 1 - 2 plechovky cizrny, nechte vyvařit vodu, až bude mít směs dobrou konzistenci a můžete dochutit solí a česnekem. Do směsi můžete přidat hrášek nebo květák a čili papričky. Podávejte s pečivem nebo rýží.