Máte ve svém jídelníčku dostatek vlákniny? Chutě na sladké i stále kručící žaludek vám možná napoví, že ne. Ačkoliv nám vláknina přináší minimum energie, je nesmírně důležitá a často jí přijímáme méně, než bychom měli.
Působí preventivně proti cukrovce 2. typu, nádorovým či kardiovaskulárním onemocněním a snižuje vysokou hladinu cholesterolu nebo krevního tlaku. Díky ní se cítíme více sytí, což může pomoci hlavně při snaze nějaké to kilo shodit.
Ačkoliv vláknina nepatří mezi hlavní "makra", je velmi důležitá. Označujeme tak nevyužitelné sacharidy a další látky, které naše tělo neumí rozložit. Dělíme ji na rozpustnou a nerozpustnou. V potravinách se často vyskytují s tím, že jeden z druhů převažuje. Na vláknině si také "pochutnávají" střevní bakterie, které se nám pak odmění zdravým zažíváním, a vy se tak můžete rozloučit s nadýmáním či plynatostí. 1 g vlákniny má na obalech potravin přidělenou hodnotu energie 2 kcal.
Hodnoty uvádíme na 100 g potraviny:
1. Chia semínka: 34 g vlákniny a 524 kcal
2. Červené fazole v suchém stavu: 15 g a 297 kcal
3. Popcorn: 14,5 g a 406 kcal
4. Mandle: 12,5 g a 631 kcal
5. Hořká čokoláda: 11 g a 592 kcal
6. Celozrnný chléb: 10 g a 340 kcal
7. Ovesné vločky: 10 g a 367 kcal
8. Vařená čočka: 8 g 103 kcal
9. Avokádo: 7 g a 243 kcal
10. Maliny: 6,5 g a 61 kcal
Doufáme, že po přečtení našeho článku se už dále nebudete řadit mezi ty, kteří mají problém naplnit denní příjem vlákniny. Pokud si jídelníček poskládáte z těch správných potravin a budete myslet na vlákninu v každém z jídel, máte vyhráno.
Vláknina je nenápadným pomocníkem v prevenci kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky, pomáhá snižovat krevní tlak či hladinu cholesterolu. A váš střevní mikrobiom vám za vyšší příjem vlákniny taky poděkuje.